ONLINE PSİKOLOJİK DANIŞMA/PSİKOTERAPİ

COVİD-19 salgini nedeniyle bireysel psikolojik danışma ve terapi hizmeti çevrimiçi olarak da verilmektedir.

“Teleterapi” olarak da bilinen çevrimiçi terapi, gizliliğin korunabildiği video konferans yazilimlari aracılığıyla gerçekleştirilen oturumlardır. Çevrimiçi psikolojik danışmanlık/ terapi ilk başta alışılmadık görünebilir, ancak yeni değildir ve uzun zamandır uygulanmaktadır. Normal zamanlarda bile, yoğun programları olan ve her zaman bir psikolojik danışmanın/terapistin ofisine gidemeyen, başka bir şehirde yaşayıp psikolojik yardım profesyoneline ulaşmakta zorluk çeken ya da başka bir ülkede yaşayan ve kendi ana dilinde psikolojik danışma/terapi almak isteyen insanlar için elverişli bir kaynaktır. Şimdi, COVİD-19 salgini nedeniyle sosyal mesafe ve izolasyon döneminde, teleterapi/çevrimiçi psikolojik danışmanlık daha da önem kazanmıştır. Bu bağlamda araştırmalar, çevrimiçi psikolojik danışma/terapinin etkili olduğunu göstermiştir (Barak vd., 2008; Perini, 2009; Rees ve Stone, 2005).

Çevrimiçi (online) psikolojikdanışma oturumları ofiste ya da çalışma odasında danışanın gizliliğinin korunabileceği bir ortamda yapılmaktadır.

 

Kaynakça

Barak, A., Hen, L., Boniel-Nissim, M., ve Shapira, N. (2008). A comprehensive review and a meta-analysis of the effectiveness of Internet-based psychotherapeutic interventions. Journal of Technology in Human Services, 26, 109_160.

Perini, S., Titov, N., ve Andrews, G. (2009). Clinician-assisted Internet-based treatment is effective for depression: Randomized controlled trial. Australian and New Zealand Journal of Psychiatry, 43, 571_578.

Rees, C. S., & Stone, S. (2005). Therapeutic alliance in face-to-face versus videoconferenced psychotherapy. Professional Psychology: Research and Practice, 36, 649_653.

Dr. Mana Ece Tuna

Telefon

+90 533 811 2089

Telefonla randevu almak için Pazar günleri hariç diğer günler, saat 10.00-18.00 arasında arayabilirsiniz.

E-Posta

manaecetuna@gmail.com

Adres

Cinnah Cad. 37/19, 3.Kat, Çankaya / Ankara