SOSYAL MEDYA POLİTİKASI

Bir ruh sağlığı uzmanı olarak internette kendimi nasıl yönettiğimi ve internette kendim ve danışanlarım arasında meydana gelebilecek etkileşimlere şu şekilde yaklaşıyorum:

Arkadaşlık

Herhangi bir sosyal paylaşım sitesinde (Instagram, Facebook, LinkedIn, vb.) mevcut veya eski danışanlardan gelen arkadaşlık veya iletişim kurma isteklerini etik nedenlerden ötürü kabul etmiyorum. Danışanların bu sitelere arkadaş olarak eklenmesi, onların gizliliğini ve terapötik ilişkiyi tehlikeye atabilir. Bununla ilgili sorularınız olursa, lütfen görüştüğümüzde bu soruları gündeme getirmekten kaçınmayın ki bu konuda detaylı bir biçimde konuşabilelim.

Takip etme

Twitter, Instagram, ResearchGate, bloglar veya diğer uygulamalarda / web sitelerinde hiçbir danışanı etik nedenlerden ötürü takip etmiyorum. Bir danışan olarak benim herhangi bir sosyal paylaşım sitemi takip etmenize yönelik hiçbir beklentim bulunmamaktadır. Çevrimiçi yaşamınızdan herhangi bir nedenden ötürü paylaşmak istediğiniz bir içerik varsa, lütfen bunları oturumlarımızda benimle paylaşınız.

Arama Motorlarının Kullanılması

Internet’te herhangi bir arama motoru kullanarak danışanlarım hakkında arama yapmak, uygulamamın bir parçası değildir. Ancak, tehlikede olduğunuzdan şüphelendiğim durumlarda ve benimle her zamanki yöntemlerimiz aracılığıyla iletişim kurmadıysanız, refahınızı sağlamanın bir parçası olarak size ulaşabilmek için bir arama motoru kullanmak gerekli hale gelebilir. Böyle bir yola başvurursam bunu kesinlikle bir sonraki oturumda sizinle paylaşırım.

Etkileşim

Lütfen benimle iletişime geçmek için Instagram, Twitter, Facebook, LinkedIn, ResearchGate gibi sosyal ağ sitelerini kullanmayınız. Hem bu siteler gizliliği koruma açısından güvenli değildir hem de bu mesajları zamanında okuyamayabilirim. Halihazırda kurulmuş bir danışan-psikolojik danışman ilişkimiz varsa, “duvar gönderileri”, “@yanıtları” gibi halka açık çevrimiçi etkileşim yollarını benmle iletişime geçmek için kullanmayınız. Çünkü, benimle bu şekilde ilişki kurmak gizliliğinizi tehlikeye atabilir.

Oturumlar arasında benimle iletişime geçmeniz gerekirse, bunu yapmanın en güvenli ve en hızlı yolu ofise telefon etmektir. Randevu saatlerini değiştirmek gibi idari sorunlar için manaece@gmail.com adresine e-posta göndermek, diğer bir seçenektir.

E-posta adresi

Lütfen benimle sadece randevuların değiştirilmesi, ofis işleyiş bilgilerinin öğrenilmesi gibi idari nedenlerle iletişim kurmak için e-posta kullanınız. Aksi belirtilmedikçe, lütfen oturumlarla ilgili içeriği e-posta ile göndermeyiniz. E-posta iletişimi gizliliğin korunması açısından tamamen güvenli değildir.

Firmaları ya da Profesyonelleri Değerlendiren Siteler

Psikolojik danışman olarak, danışanlarımdan referans, hizmet değerlendirmesi istemem ya da talep etmem. Herhangi bir ruh sağlığı uzmanı değerlendirme sayfasında benimle ilgili olumlu ya da olumsuz herhangi bir değerlendirme bırakmak gizliliğinizi tehlikeye atabilir. Bu tür sitelerde adıma rastlarsanız bunun nedeni bu sitelerin arama motorları kullanarak, benim isteğimden bağımsız olarak adımı bu sitelere otomatik olarak eklemiş olmasıdır.  Adımı bu sitelerden herhangi birinde bulursanız, danışanım olarak sizden bir referans, değerlendirme ya da onay talebimin olmadığını biliniz.

Cep Telefonu Konum Hizmetleri

Lütfen akıllı telefonunuzdaki konum hizmetlerinin kullanılmasının farkında olmadan ailenizi, arkadaşlarınızı ve tanıdıklarınızı bir terapisti ziyaret ettiğiniz konusunda bilgilendirebileceğini ve böylece mahremiyetinizi ve gizliliğinizi tehlikeye atabileceğini unutmayınız.

Bu metin, Dr. Keely Kolmes’un sosyal medya politikası üzerine hazırladığı yayından uyarlanmıştır. Metnin orijinaline aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kolmes, K. (2021). My private practice social media policy. https://www.drkkolmes.com/docs/socmed.pdf

Dr. Mana Ece Tuna

Telefon

+90 533 811 2089

Telefonla randevu almak için Pazar günleri hariç diğer günler, saat 10.00-18.00 arasında arayabilirsiniz.

E-Posta

manaecetuna@gmail.com

Adres

Cinnah Cad. 37/19, 3.Kat, Çankaya / Ankara